FabLab mokytojai gamino fluorescencinę lempą

Vilniaus švietimo pažangos centras bendradarbiaudamas su Meškėnų laboratorija, nuo rugsėjo įgyvendina pilotinį projektą „FabLab dirbtuvių įveiklinimas formaliajame ugdyme“. Projekte dalyvaujančios Vilniaus mokyklų mokytojų komandos turi galimybę praktiškai išbandyti integruotas projektines veiklas, sukurti prietaisus bei daiktus panaudojant FabLab įrangą, o vėliau visa tai įgyvendinti kartu su mokiniais.

Vasario 9 d. Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijoje vyko mokytojų komandos susitikimas–dirbtuvės. Dirbtuves mokytojams vedė Justas Ingelevičius iš Meškėnų laboratorijos. Justas yra FabLab dirbtuvių edukacijų vadovas, architektas ir dviračių entuziastas.

Dirbtuvių tikslas – pasigaminti fluorescencinę lempą su su ATtiny85 valdikliu. Mokytojai susipažino su gamybos technologija ir padedami dirbtuvių lektoriaus atliko paruošiamuosius lempos gaminimo ir surinkimo darbus. Su lazerine pjaustykle buvo išpjauti faneros stoveliai, organinio stiklo lempos paviršius. Nemažai darbo pareikalavo elektroninės dalies parengimas. Prie LED lempučių juostos buvo lituojami laidai, mikroschema. Arduino pagalba į ATtiny85 valdiklį buvo perkeltas kodas, kad pagaminta lempa galėtų šviesti keisdama spalvas.

Lempos ruošinius mokytojai parsineš į mokyklas ir pabaigs surinkti savarankiškai. Dirbtuvių lektorius Justas mokytojams rekomendavo pagamintas lempas dekoruoti kelių spalvų akriliniais dažais. Įjungus lempą skirtingos spalvos šviesa spalvotus objektus padarys nematomus arba juos išryškins sukurdami fluorescencinį efektą.

Kitame, jau paskutiniame, susitikime mokytojai gamins energiją iš dirvožemio bakterijų! Nekantraujame pamatyti procesą ir rezultatus.

Kitos naujienos